Tradiciškai, vykdant daugiabučių renovaciją, reikalaujama pasiekti minimalią – C energinio efektyvumo klasę, o  pritarus gyventojams ir aukštesnę klasę. Palyginti su C energinio efektyvumo klase, A klasės pastatams reikalingas gerokai storesnis šiltinimo sluoksnis, kur kas didesnė šiluminė varža, tačiau ir išlaidos šildymui po to skiriasi kone triskart. Vis daugiau gyventojų renkasi aukštesnę renovuojamo namo energinio efektyvumo klasę ir kartu naujus daugiabučio šiltinimo sprendimus, tokius kaip poliuretano PIR plokštės.

Racionalus daugiabučių renovacijos sprendimas – A klasė

Įsibėgėjęs daugiabučių renovacijos procesas suteikia vis daugiau racionalių sprendimų. Įgyvendintų renovacijos projektų vertinimas rodo, kad racionaliausia renovacijos investicija yra siekti A energinio efektyvumo klasės, jeigu daugiabutis yra šildomas centralizuota miesto šildymo tiekimo sistema. Tai patvirtina ir dr. Donato Avižos atlikti moksliniai vertinimai, pristatyti konferencijoje „Efektyvus ir patikimas daugiabučių šiltinimas dabarčiai ir ateičiai“, vykdusioje 2017 m. VGTU.

Pasak mokslininko, C energinio naudingumo klasės pastatas per 30 metų eksploatacijos laikotarpį gyventojui kainuos net brangiau už pastatą, kurį apšiltinant pasiekti A+ energinio naudingumo klasės reikalavimai, todėl ilgajame periode geriau apsimoka apšiltinti pastatą storesniu sluoksniu. Mokslininkas sako, kad svarbu atsižvelgti į tai, kuo daugiabutis šildomas. Skaičiavimai rodo, kad šildant gamtinėmis dujomis racionali riba yra B klasė, tačiau kai šiluma tiekiama centralizuotai, racionalu būtų pasiekti A klasę.

A energinio efektyvumo klasės daugiabučio šiltinimo problemos

Šiltinimo medžiagų storiai, užtikrinant šilumos laidumą U=0,20 W/m2K

Šiltinimo medžiagų storiai, užtikrinant šilumos laidumą U=0,20 W/m2K

A energinio efektyvumo klasės daugiabučio šiltinimas ženkliai storina tradicinių šiltinimo medžiagų sluoksnį, kuris polistireninio putplasčio ar akmens vatos panaudojimo atveju siekia apie 300 mm. Tiek polistireninis putplastis, tiek akmens vata yra pakankamai minkštos medžiagos, todėl fasado tvirtinimo sistemos yra tvirtinamos tiesiai prie renovuojamo daugiabučio sienos, kiaurai praveria šiltinimo sluoksnį ir sudaro papildomą šalčio tiltą.

Storėjantis tradicinių šiltinimo medžiagų sluoksnis apsunkina ir įvairių sudėtingų šiltinimo mazgų įrengimą bei lėtina montavimo trukmę, todėl tiek gyventojai, tiek statybos bendrovės vis dažniau renkasi naujas šiltinimo medžiagas, tokias kaip poliuretano PIR plokštes. 2016 m. Lietuvoje pirmieji daugiabučiai Klaipėdoje, Panevėžyje bei Pasvalyje renovuoti naudojant būtent minėtas poliuretano plokštes.

Renovuojamų daugiabučių šiltinimas poliuretano PIR plokštėmis

Šiltinant daugiabučius poliuretano PIR plokšėmis, norint pasiekti A klasės energinį efektyvumą, pakanka apie 160 mm termoizoliacinės medžiagos sluoksnio. Plokštės yra padengtos aliuminio folija ir užtikrina patikimą apsaugą nuo drėgmės. Poliuretano plokštės yra kietos, lengvai montuojamos ir nekeičia savo savybių praktiškai per visą savo eksploatacijos laikotarpį.

Skaičiuojant kompleksines šiltinimo sprendimo kainas, apimančias medžiagų bei montavimo darbų kainas, poliuretano plokštės tampa pakankamai patrauklios užsakovams. Poliuretano PIR plokštės renovacijoje gali būti naudojamos cokolio, fasadų, stogo konstrukcijų šiltinimui.

Vėdinamo fasado karkasas montuojamas ant priklijuoto apšiltinimo sluoksnio, darbai vyksta sparčiau, išvengiama montavimo klaidų. Vėdinamo fasado tvirtinimo sistema montuojama tiesiai ant priklijuotų termoizoliacinių plokščių. Tinkuojamo fasado įrengimo atveju yra naudojamos poliuretano plokštės su stiklo audinio danga, užtikrinančia gerą tinko sukibimą su apšiltinimo sluoksniu.

Dėl degimą slopinančių priedų PIR plokštės pasižymi ir puikiomis atsparumo ugniai bei degumo savybėmis. Stogams naudojami PIR plokštės puikiai išlaiko visus  priešgaisrinius bandymus: tiek stogo degumo, užtikrinant Broof(t1) klasę, tiek atsparumo ugniai reikalavimus. PIR termoizoliacinės plokštės yra lengvesnės, todėl stogui tenka mažesnė apkrova. Plokštės yra ilgaamžės ir nekeičia išmatavimų, nesubliūkšta ir nesusispaudžia – tad stogo konstrukcija lieka tokia pati, neišsikraipo, nesuminkštėja. PVC stogo įrengimo atveju yra naudojamos poliuretano PIR plokštės su aliuminio folija termPIR AL, o bituminės dangos įrengimo atveju – su bitumine danga termPIR BT.